Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

9. Yargı Paketi’nde dikkat çeken düzenleme! Kadınların soyadı…

Kamuoyunda 9. Yargı Paketi olarak bilinen Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Başkanlığına sunuldu. 9. Yargı Paketi’nde yer alan, kadınların evlenince eşlerinin soyadını alacağı ve isterlerse önceki soyadını kullanabileceklerine ilişkin düzenleme gündemde. Bu düzenlemeye ilişkin AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler açıklamalarda bulundu.

Kamuoyunda 9. Yargı Paketi

Birçok alanda dair değişiklik ve yeniliğin olduğu 9. Yargı paketi olarak bilinen kanun teklifi 20 farklı kanunda değişiklik içeriyor ve teklif 38 maddeden oluşuyor.

9. Yargı Paketi kapsamında dikkat çeken düzenlemelerden biri de evlenen kadının soyadı kullanımı. Düzenlemeye göre; kadınlar evlenince eşlerinin soyadını alacak ve isterlerse önceki soyadını kullanabilecekler. Söz konusu düzenlemeye ilişkin AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler açıklamalarda bulundu.

AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler’in açıklaması

AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, 9. Yargı paketi olarak bilinen kanun teklifinin 20 farklı kanunda değişiklik içerdiğini belirterek, teklifinin 38 maddeden oluştuğunu ifade etti. Güler, Anayasa Mahkemesi’nin daha önce iptal ettiği konularda düzenleme yaptıklarını söyleyerek, “Evlenen kadının soyadına ilişkin olarak düzenleme getiriyoruz. Kullanılacak soyadı nedeniyle aile bütünlüğünün zarar görmemesi, çocukların etkilenmemesi amacıyla kadınların evlenince eşlerinin soyadını alacağı ve isterlerse önceki soyadını kullanabileceklerine ilişkin düzenleme getiriyoruz. Anayasa da baba ile çocuk arasındaki soy bağının reddi içinde dava açma hakkı teklifimizde yer alıyor. Baba olduğunu iddia eden üçüncü kişilerin soy bağının reddi davası açabilmesi belirli kurallara tabi olarak teklifimizde yer alıyor. Uzlaşma görüşmeleri sırasında tespit edilemeyen, uzlaşmadan sonra ortaya çıkan zararlara ilişkin tazminat davası açabilme hakkı teklifimizde yer alıyor” ifadelerini kullandı.