Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Avrupa Konseyi’nden Srebrenitsa Soykırımı Hakkında Açıklama

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Marija Pejcinovic Buric, Srebrenitsa Soykırımı’nda hayatını kaybedenleri anarak soykırımın, “kıta tarihinin en karanlık sayfalarından biri” olduğunu belirtti.

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri

Genel Sekreter Buric, Srebrenitsa Soykırımı’nın yıl dönümüne ilişkin yaptığı açıklamada, sadece etnik kökenleri ve dinleri nedeniyle katledilen binlerce erkeği ve erkek çocuğunu andıklarını dile getirdi.

Buric, 1995’te Sırpların yaptığı soykırımı “kıta tarihinin en karanlık sayfalarından biri” olarak niteledi.

Soykırım suçunun “geri alınamaz” olduğuna dikkati çeken Buric, “bu tür insani acıların ve zalimliklerin bir daha yaşanmaması için” olanlardan dersler çıkarılması gerektiğini vurguladı.

Bu derslerin çıkarılması için “inkara, tarihsel revizyona, savaş suçlularının yüceltilmesine yer bırakmadan gerçekleri kabul etmek” gerektiğine dikkati çeken Buric, “Hoşgörüsüzlük, nefret söylemi ve diğer ayrımcılık şekillerinin acı ve ızdıraba açılan kapılar olduğunu açıkça belirtmek gerekir.” ifadelerini kullandı.

Buric, bunların karşısında Avrupa Konseyinin insan haklarını, demokrasiyi ve hukukun üstünlüğünü desteklemeye devam edeceğini taahhüt etti.