Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Birleşik Krallık’ta Konut Fiyatları Haziranda Yatay Seyretti

Birleşik Krallık’ta ortalama konut fiyatları, haziran ayında yıllık bazda yatay seyrederken, aylık bazda yüzde 0,2 düştü.

Birleşik Krallık'ta ortalama konut

İngiliz konut finansman kuruluşu Halifax tarafından hazırlanan Halifax Konut Fiyat Endeksi’nin haziran ayı sonuçlarına göre, ülkede ortalama konut fiyatı haziranda yıllık bazda değişmedi ve 288 bin 455 sterlin olarak hesaplandı. Aylık bazda ise konut fiyatları yüzde 0,2 azaldı.

Kuzey İrlanda, haziran ayında yüzde 4 ile konut fiyatlarının en keskin artış gösterdiği bölge oldu ve ortalama konut fiyatı 192 bin 457 sterline yükseldi. İngiltere’de fiyatlar yatay seyrederken, İskoçya’da yıllık bazda yüzde 1,6 ve Galler’de yüzde 2,7 artış kaydedildi. Londra, 536 bin 306 sterlinle Birleşik Krallık’ta ortalama konut fiyatlarının en yüksek olduğu şehir oldu.

Halifax Mortgage Birim Başkanı Amanda Bryden, verilere ilişkin değerlendirmesinde, konut fiyatlarının üst üste üç aydır yatay seyrettiğini belirterek, “Bu yıl şu ana kadar sadece yüzde 0,4 artan konut fiyatlarında süregelen bu istikrar, genel faaliyetler toparlansa da durgunluğunu koruyan bir piyasayı yansıtıyor. Şimdilik yüksek fiyatları destekleyen unsur, alıcılardan gelen talepten ziyade mevcut konut azlığı.” dedi.

Bryden, mortgage oranlarının ev satın alanların ve sabit vadeli anlaşmaların sonuna gelenlerin karşılaştığı en büyük zorluk olmaya devam ettiğini vurguladı. Bu sorunun, düşük faiz oranları, artan gelirler ve konut fiyatlarındaki daha kısıtlı büyümenin bir araya gelmesiyle kademeli olarak hafifleyeceğini belirtti.

4o