Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Diyarbakır’da 600 Milyon TL’lik Dolandırıcılık: 400 Kişi Mağdur

Diyarbakır merkezli bir oto galeri alım satımı yapan şirketin, sahte çek ve senetlerle 600 milyon TL’lik dolandırıcılık yaptığı iddia edildi. Bu olay, yaklaşık 400 esnafı mağdur etti. Mağdurlar, dolandırıcılığın başındaki kişinin bir an önce yakalanmasını talep ediyor.

VİDEOYU PAYLAŞ

Dolandırıcılığın Detayları

Diyarbakır’da oto galeri işletmeciliği yapan Serhat U., iddialara göre çevre illeri de kapsayan geniş bir ağ kurarak yaklaşık 400 esnaftan araç aldı. Ancak ödemeleri sahte çek ve senetlerle yaptı ve ortadan kayboldu. Mağdurlar, Serhat U.’nun iş yerinde toplanarak bir muhatap bulamayınca çareyi çevre yolunu kapatmakta buldu.

Mağdurlar adına konuşan ve kendisi de mağdur olan Ali Akbalık, yaklaşık 600 milyon TL’lik bir vurgunun olduğunu belirtti. Akbalık, “Burada 400’den fazla esnaf arkadaşımız Serhat U.’nun oluşturduğu mağduriyeti gidermek adına toplandı. Şu anda mağdur esnafımızın sesini dile getirmeye çalışıyoruz. Ortalama 600 milyon TL mağdur edildik. Bu insanlar mağdur. Bu durum ileride sosyal sorunlar oluşturacak. İntihar, alacak verecek meselesinden dolayı cinayetler, hırsızlık ve yolsuzluk gibi sorunlar çıkar. Devlet büyüklerimizin ve il idaresinde bulunan büyüklerimizin bu işe bir el atmasını istiyoruz” dedi.

Esnaflar ve Hukuki Süreç

Serhat U.’nun karşılıksız çek ve senetle esnaftan araç alıp kayıplara karıştığını ifade eden Akbalık, hukuki süreçte de zorluklarla karşılaştıklarını belirtti. Akbalık, “Durumu mahkemeye verdik. Ama evrakı tanıdık birine devrettiği için hukuki olarak da ilerleyemiyoruz. Burada mağduriyetimiz çok büyük. Esnaftan gelip çek, senet karşılığında Serhat U. araç alıyor. Hepsinin kayıtları belli. Burada adamlardan haksız bir talebimiz varsa bunun da araştırılmasını isteriz. Tefecilik de varsa eğer bunlar da araştırılsın. Biz sadece esnafız. Toplamda 600 milyon TL bir mağduriyet var ortada. Bu çok ciddi bir rakam. Bu paranın sorgulanması gerek. Şu anda Diyarbakır’da ticaret durma noktasına gelmiş. Bu durum gerçekten ileriki zamanlarda sosyal sorunlar doğuracak” diye konuştu.

 

Helal Şehir Diyarbakır’da Dolandırıcılık Şoku

Erzurum’dan gelen Arif Önder de dolandırılanlar arasında. Yaklaşık bir yıl önce Serhat U.’dan peşin ödeyerek 3 adet tır aldığını belirten Önder, sadece birini alabildiğini, diğer ikisini alamadığını söyledi. “Biz de Serhat U.’dan 3 tane çekici tır aldık. Bunlara hepsine nakit ödeme yaptık. Ödemelerimizin hepsini de banka aracılığıyla resmi olarak yaptık. Bir yıldır mağdur durumdayız. Helal şehir diye Diyarbakır’a geldik ama dolandırıldık. Maalesef güvenip geldiğimiz şehirde Diyarbakırlı kardeşlerimizin de dolandırıldığına şahit olduk. Gerekli evraklarımızı zaten adliyeye sunduk. Ama mahkeme maalesef yavaş yürüyor. Onu da biz de bilemiyoruz. Mağduriyetimizin giderilmesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

10 milyon 500 bin TL dolandırıldığını belirten Önder, “Aldığım aracın bayisi Erzurum’da olmadığı için bizi distribütörler direkt Diyarbakır’a yönlendirdi. Ödemelerimizi hepsini yapmak için Diyarbakır’a geldik. 5-6 ay sonra 1 aracımızı verdiler, 2 aracımız halen içeride duruyor. Maalesef muhatabımız olan firma da bu duruma sahip çıkmıyor. Bu kadar insan mağdur olduğunu iddia ediyor. Ellerinde çek-senetleri olanlar var. Bir aile yüzünden bu kadar aile mağdur ediliyor şu an. Gençleri şu an suça teşvik ediyorlar. Bir yıl önce biz o tırlara 10 buçuk milyon TL ödedik. Hukuki yollara başvurduk. İnşallah olumlu sonuç alacağız. Çünkü samimiyiz” dedi.

Polis ve Jandarma Müdahalesi

Mağdurlardan Hüseyin Gökhan Korkut ise, 2,5 milyon TL dolandırıldığını söyleyerek, “Serhat U. denen bir şahıs memleketi dolandırdı. Millete karşılıksız çek vermiş ve çekler de karşılıksız çıkmış. Bu durumdan kaynaklı intihar eden, eşini boşayan, cinayet işleyenler var. Bunların tek sebebi Serhat U. Biz hakkın, hukukun peşindeyiz. 2 buçuk milyon TL beni dolandırdılar. Devlet yetkililerinden ricamız; lütfen işe el atın. Bizim tek amacımız paramızı vermeleridir” dedi.

Olay yerine çok sayıda jandarma ve polis ekibi güvenlik tedbiri için sevk edilirken, trafikte kilometrelerce kuyruk oluşan yol, kontrollü bir şekilde açıldı.

 

 

DİĞER VİDEOLAR