Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Edirne Valisi Osmanlı Saray Mutfağını Canlandırmak İçin Kolları Sıvadı

Edirne’de, Osmanlı saray mutfağı mirasını yeniden canlandırmak amacıyla Valilik öncülüğünde hazırlanan “Topraktan Tabağa, Edirne Yöresel Yemekleri” kitabında yer alan asırlık tarifler video kaydına alınıyor.

Edirne'de, Osmanlı saray mutfağı

 

Edirne Valisi Yunus Sezer’in eşi Canan Sezer’in himayesinde başlatılan çalışma kapsamında, Edirneli şefler ve gastronomi yazarları kente Osmanlı’dan miras kalan 90 yemeği orijinal reçeteleri ve pişirme teknikleriyle kaleme aldı. Kentin gastronomi turizmine katkı sağlayacak kitap için çalışmalarda sona gelindi.

Vali Sezer Şeflerle Birlikte Yemek Hazırladı

Edirne Şehir Gönüllüleri Vakfı’nın Karaağaç’taki kafesinde kurulan mutfakta, yemeklerin hazırlanmasıyla ilgili video çekimlerine başlandı. Video çekimlerine eşiyle katılan Vali Sezer, şeflerle birlikte kente özgü “Rumeli Musakkası” yemeğini hazırladı.

 

Bir Yemeğin Tanıtımı da Sezer Çiftinden - Batı Ekspres

 

Sezer, gazetecilere yaptığı açıklamada, Edirne’nin zengin bir mutfak kültürüne sahip olduğunu söyledi. Kitabın hazırlanması için büyük emek sarf edildiğini belirten Sezer, “3 ay boyunca bütün köyler gezilerek unutulmuş yemeklerin ortaya çıkarılması için çalışma yapıldı ve sonuçta ortaya güzel bir envanter çıktı. Bu yemekler reçeteleriyle beraber üniversitemizin ve şeflerimizin desteğiyle kaleme alındı. Her gün bu yemekler pişirilerek çekimleri yapılıyor. Geleceğe çok güzel bir gastronomik envanter bırakıyoruz,” dedi.

Eylül Ayında Yayımlanacak

Sezer, kitabın eylül ayında yayımlanacağını ve büyük bir gastronomi festivaliyle tanıtılacağını dile getirdi. Kent mutfağının zenginliklerini geleceğe aktaracaklarını anlatan Sezer, “Amacımız geleceğe gastronomi mirasını bırakmak. Bizden sonraki nesiller bu kitaba bakarak ve videoları izleyerek yemeklerin nasıl hazırlandığını görsünler. Aynı zamanda Edirne önemli bir turizm şehri. Gelen ziyaretçilerimize Osmanlı saray mutfağı ve Rumeli yemeklerinden hangilerini sunabiliriz bunun planı içerisindeyiz,” diye konuştu.

Osmanlı saray mutfağı yeniden canlanacak - GÜNDEM - Edirne Gazetesi