Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Edirne’de Su İletim İstasyonuna Kurulan Güneş Enerjisi Santrali Maliyetleri Yüzde 95 Azaltacak

Edirne Valisi Yunus Sezer, Uzunköprü ilçesine bağlı Hamidiye köyündeki su iletim istasyonuna kurulan güneş enerjisi santrali sayesinde maliyetlerin yüzde 95 azalacağını açıkladı.

Edirne Valisi Yunus Sezer,

Vali Sezer, santrali ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi aldı ve basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Sezer, güneş enerjisi sistemlerinin artırılması için çalışmalar yaptıklarını ifade ederek, enerjisini güneşten alan sistemle maliyetleri düşürdüklerini belirtti. 19 köyün faydalanacağı santralin maliyetinin 10 milyon lira olduğunu ve amortisman süresinin 3-4 yıl olduğunu dile getirdi.

İl Özel İdaresi yatırım programındaki en büyük enerji tesisinin faaliyete girdiğini belirten Sezer, şunları kaydetti:

“19 köyümüz bu enerji tesisinden faydalanacak. Köylerimize bundan sonra yüzde 95 oranında ucuz ve uygun suyu vermiş olacağız. Maliyetleri düşüreceğiz ve köylülerimiz içme suyunu daha uygun fiyata kullanmış olacaklar. Hem ülke ekonomisine çok katkısı olan bir sistem hem de köylerimizin üzerindeki içme suyuyla ilgili maliyet yükünü azaltan bir sistem. Grup köylerimiz başta olmak üzere öncelik verdik, bundan sonra terfili sistemle çalışan içme suyu tesislerini güneş enerjisiyle besleyeceğiz. Vatandaşlarımıza daha uygun hizmet götüreceğiz.”

Sezer’e ziyaretinde Edirne İl Özel İdaresi Genel Sekreteri ve Vali Yardımcısı Eyyüp Batuhan Ciğerci, Havsa Kaymakamı ve Uzunköprü Kaymakam Vekili Adnan Ayte, İl Jandarma Komutanı Albay Hacı Ali Büber ve İl Emniyet Müdürü Onur Karaburun eşlik etti.