Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Emeklileri sevindiren haber! En düşük emekli maaşı ne kadar olacak?

SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin 2024 yılının ikinci 6 ayında alacağı zamlı maaşlarındaki artış oranları geçtiğimiz gün belirlenmişti. SSK ve Bağ-Kur emekli aylıklarında yüzde 24,73 artış sağlanmıştı. Ancak bazı emeklilerin kök maaşı düşük olduğu için, zamlı maaşları bile 10 bin TL’nin altında kalınca en düşük emekli maaşın artmasıyla ilgili çalışmaların yapıldığı iddia edildi. İşte ‘en düşük emekli maaşı ne kadar olacak?’ sorusunun cevabı..

SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin

Bu yılın birinci 6 aylık döneminde enflasyon yüzde 24,73 olarak gerçekleşti. Bu enflasyon oranından kaynaklı ilave yüzde 9,31 artışla birlikte kamu görevlileri ile memur emeklilerinin aylık ve ücretlerinde temmuzdan geçerli olmak üzere toplamda yüzde 19,31 artış yapıldı. Aynı dönemde SSK ve Bağ-Kur emekli aylıklarında ise yüzde 24,73 artış sağlandı.

Bu çerçevede aile yardımı ödeneği dahil en düşük memur maaşı 32 bin 861 liradan 39 bin 177 liraya, en düşük memur emekli aylığı 14 bin 741 liradan 17 bin 587 liraya yükseldi.

En düşük emekli maaşı ne kadar olacak?

Türkiye’de emeklilerin maaş zamları, kök maaşlarına göre belirleniyor. Kök maaşı 8 bin lira olan bir emeklinin, yapılan yüzde 24,73’lük zamla birlikte maaşı 10 bin TL’ye çıkıyor. Ancak bazı emeklilerin kök maaşı düşük olduğu için, zamlı maaşları bile halen ödenen 10 bin TL’nin altında kalabiliyor. Bu durum üzerine emeklilerin maaşlarının iyileştirilmesi için yeni düzenlemeler üzerinde çalışıldığı iddia edildi. Emeklilerin maaşlarının daha adil ve güçlü bir şekilde belirlenmesi için hazırlıkların sürdüğü öğrenildi. İddialara göre en düşük emekli maaşının 12 bin liraya çıkarılması planlanıyor.

Kök maaş nasıl hesaplanır?

SSK kök maaş öğrenmek için tıklayınız.

Bağ-Kur kök maaş öğrenmek için tıklayınız.