Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Fransa Seçimlerinde Sol İttifak Birinci Oldu, Hiçbir Parti Tek Başına Çoğunluk Sağlayamadı

Fransa’da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un kararı ile yapılan erken genel seçimlerin ikinci turunda sandıktan birinci çıkan solcu Yeni Halk Cephesi ittifakı, Ulusal Meclis’te 178 sandalye elde etti.

Fransa'da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un

İçişleri Bakanlığının açıkladığı seçim sonuçlarına göre, 7 Temmuz’da yapılan erken genel seçimin ikinci turunda en fazla sandalyeyi solcu 4 partinin oluşturduğu Yeni Halk Cephesi ittifakı kazandı. Yeni Halk Cephesi 178 milletvekili çıkarırken, Macron’un ittifakı 150 ve aşırı sağcı Ulusal Birlik İttifakı (RN) ise 125 milletvekili ile Meclis’e girdi.

Seçimlere katılım oranı yüzde 66,6 olarak kaydedildi. Bu sonuçlarla hiçbir ittifak ya da parti, mecliste salt çoğunluk olan 289 milletvekili sayısına ulaşamadı. Milletvekili sayısı 250 olan Macron ittifakının Meclis’teki sandalye sayısı 150’ye düşerken, aşırı sağcı RN ittifakının milletvekili sayısı 89’dan 125’e yükseldi. Solcu ittifak ise sandalye sayısını 150’den 178’e çıkardı.

İlk Turda Birinci Gelen Aşırı Sağ, Macron ve Solcuların İttifakına Takıldı

Fransa’da 30 Haziran’da yapılan genel seçimlerin ilk turunda, aşırı sağcı RN ittifakı yüzde 33 civarında oyla birinci çıkmıştı. Bunun ardından Macron cephesi ve sol partiler, üstü kapalı işbirliğine gitmişti. İlk turun ardından 3 adayın ikinci tura kaldığı 306 seçim bölgesinde, oyların bölünüp aşırı sağın avantaj sağlamaması için diğer partilerden 200’den fazla aday seçim yarışından çekilmişti. Resmi verilere göre, ikinci tura katılmaya hak kazanan 215 aday, RN’yi engellemek için seçime girmemeyi tercih etmişti.

Fransa’nın Erken Seçime Gidişi

Fransa’da son üç seçimdir oylarını artırmaya devam eden aşırı sağcı RN, en son 9 Haziran’daki Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde yüzde 31,4 oy alarak en yakın rakibi olan Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un partisi Rönesans’ı ikiye katlamıştı. Aşırı sağın AP seçimlerindeki galibiyeti üzerine Macron, 9 Haziran gecesi Meclis’i feshederek ilk ve ikinci turu 30 Haziran ve 7 Temmuz’da yapılacak erken seçime gitme kararı almıştı.

Macron, bu kararını “AP seçim sonuçlarına demokratik bir cevap vermeliydik.” sözleriyle savunmuş ancak ülkenin 26 Temmuz-11 Ağustos’ta ev sahipliği yapacağı 2024 Paris Olimpiyatları’nın hemen öncesinde erken seçime gidecek olması, siyasi istikrarsızlık ve toplumsal huzursuzluk yaratabileceği gerekçesiyle kamuoyunda endişeyle karşılanmıştı.

Ülkedeki son genel seçimlerde bir türlü ittifak kuramayan solcu partiler, bu seçimlerde aşırı sağa karşı kısa sürede “Yeni Halk Cephesi İttifakı” altında bir araya gelmiş ve tek aday çıkaracaklarını duyurmuştu. Yeni Halk Cephesi İttifakı’nda Sosyalist Parti (PS), Boyun Eğmeyen Fransa (LFI), Fransa Komünist Partisi (PCF) ve çevreci parti Yeşiller (EELV) yer alıyor. Aşırı sağcı RN ise merkez sağdaki Cumhuriyetçiler (LR) Partisinin lideri Eric Ciotti ve bazı LR üyeleriyle ittifak yaparken, iktidar partisi Rönesans ile ortakları MoDem ve Ufuklar Partisi de “Cumhuriyet İçin Hep Birlikte İttifakı” kurmuştu.

Seçimin ilk turunda, aşırı sağcı ittifak yüzde 33 civarında oyla sandıktan birinci çıkmış, Yeni Halk Cephesi İttifakı yüzde 28 ile ikinci, Macron’un “Cumhuriyet İçin Hep Birlikte İttifakı” ise yüzde 20 oyla üçüncü sıraya yerleşmişti. İlk turda 76 milletvekili seçilmiş, bunların 39’u aşırı sağ, 32’si sol ittifak, 2’si Macron ittifakı ve kalan 3’ü merkez sağdaki Cumhuriyetçiler ve diğer sağ partilerin adayları olmuştu.

4o