Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Prof. Dr. Ahmet Yılmaz Ata

Kent Kimliği ve Vefa…

Kent kimliği; o bölge insanının özelliklerini, amaçlarını ve değerlerini temsil eder. Kent kimliğinin, şehrin değerlerine ve karakterine göre bir “şehir imajı” ile sonuçlanması ve neticede ortaya bir “marka şehir” çıkarması temel esastır. Bu markalaşma, o kentin ya da yörenin gerek ulusal gerekse uluslararası arenada daha iyi tanınmasına yol açacağı gibi aynı zamanda kentin içinde veya dışında yaşayan bireylerine de “birlik-birliktelik” ve ait olma duyguları yaşatacaktır.

Bir anlamda güçlü bir “hemşehrilik” bilincinin oluşmasının temelinde, güçlü bir kent kimliğinin varlığı söz konusu olmaktadır. Güçlü bir kent kimliğinin oluşabilmesi, o kentin var olan dinamiklerinin ortaya çıkarılması ve bunların koordineli bir şekilde sunulması ile gerçekleşmektedir.

Bu dinamikler; ekonomik, politik, siyasi, sportif, kültürel, sağlık, eğitim gibi birçok platform da sunulabilmektedir. Bu bağlamda o kentin iş adamları, politikacıları, bilim adamları, spor adamları, sanatçıları gibi birçok meslek sahibi bireyler, kent kimliğinin oluşmasında ve yayılmasında önemli rollere sahiptirler.
Diğer taraftan güçlü bir kent kimliğinin oluşmasında çaba gösteren birey ya da kurumların da, yapmış oldukları bu fedakarlıklar ve çabalar neticesinde ödüllendirilmeleri gerekmektedir. Kente yapılan yeni bina, park, sokak, cadde gibi yerlere bu kişilerin isimlerinin verilmesi, yapılacak en anlamlı ve değerli ödüllendirme olacaktır.

Bu tür ödüller, birey ya da kurumların kent kimliği oluşturma sürecindeki motivasyonları, isteklerini artıracaktır. Bu durum da insanların bulunduğu şehir, ilçe için daha fazla yatırım yapma, daha fazla çalışma isteğini ve kente olan bağlılıklarını teşvik edecektir.
Günümüz koşullarında Besni, içinde bulunduğu bölgedeki diğer yerleşim yerlerine göre, bölgenin tarım, eğitim sanayi, spor ve modernite üssü olabilecek potansiyele sahip bir yerleşim yeridir. Besni´nin ve Besnili´nin özlediği çağdaş bir kent kimliğinin ortaya çıkarılarak güçlü bir “BESNİ MARKASI” yaratabilmek için, planlı ve uzun soluklu profesyonel çalışmalar yapılmalıdır. Nasıl ki geçmiş dönemlerde bu konularda yapılan çalışmalar kent kimliğinin oluşmasında ve güçlenmesinde katkı sağlamış ise günümüzde de bu tür faaliyetlerin aynı katkıyı sağlayacağı beklenebilir.
Bu noktada, son günlerde Değerli Besni Belediye Başkanımız E. Mehmet Emre ve ekibinin aldığı karar çok isabetli ve yerinde bir karar olmuştur. Besni Belediyemizin şubat ayı Meclis toplantısında aldığı karar doğrultusunda Besni´deki cadde ve sokak isimlerinde düzenlemeye gidilmiş ve Besnimize katkısı olan Siyasetçi, İş adamı, Eğitimci, Sanatçı ve Spor adamları gibi Değerli Hemşehrilerimizin isimleri, Bir “Ahde Vefa” örneği gösterilerek, yaşatılmaya çalışılacaktır.

Bundan Belediye Başkanımız Sn Mehmet Emre ve Çok değerli belediye Meclis üyelerine şükranlarımı ve teşekkürlerimi sunarım. Besni hepimizin ortak paydası, ortak acısı ve sevincidir. Bu ortak değeri yaşatmak ve geliştirmek hepimizin öncelikli meselesidir. Birbirlerimizi sevmeye biliriz hoşlanmaya biliriz ama Besni Bizleri birleştiren, aradaki dargınlıkları azaltan bir değerdir. Bu değerin, değerini bilmek ve geliştirmek noktasında katkı sağlayan her kişiye teşekkür etmek de hepimiz için elzem bir durumdur diye düşünüyorum.
Saygı ve Sevgilerle?

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER