Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Körfez liderleri, Mesud Pezeşkiyan’ı tebrik etti

Körfez ülkelerinin liderleri, İran’da cumhurbaşkanı seçimini kazanan Mesud Pezeşkiyan’ı tebrik etti.

Körfez ülkelerinin liderleri, İran'da

Körfez ülkelerinin liderleri, İran’da cumhurbaşkanı seçimini kazanan Mesud Pezeşkiyan’ı tebrik etti. Suudi Arabistan haber ajansına (SPA) göre, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz ve Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, İran’ın yeni Cumhurbaşkanı’na tebrik telgrafı göndererek, “başarı, refah ve iki kardeş ülke ve halkı birbirine bağlayan ilişkilerin sürekli gelişmesini” diledi. Bin Selman ayrıca, “İki ülke ve halkı bir araya getiren ve ortak çıkarlara hizmet eden ilişkileri geliştirmek ve derinleştirmek” konusundaki kararlılığını vurguladı.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Devlet Başkanı Muhammed bin Zayid Al Nahyan da X platformundan paylaştığı tebrik mesajında, ülkesine hizmet etme ve halkının taleplerini yerine getirmede Pezeşkiyan’a başarılar dileyerek, iki ülkenin ve iki halkın iyiliği için kendisiyle çalışmayı dört gözle beklediğini belirtti.

Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani de X platformundan yayınladığı tebrik mesajında, “İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı görevine seçilmesi nedeniyle Dr. Mesud Pezeşkiyan’ı içtenlikle tebrik ediyorum.” ifadelerine yer verdi. Al Sani ayrıca Pezeşkiyan’a, “bölgenin ve dünyanın yararına olacak şekilde ülkesine daha fazla refah ve kalkınma, İran hükümeti ve halkı için ilerleme ve refah yolunda hizmet etmede başarılar” diledi.

Kuveyt resmi ajansı KUNA’ya göre, Kuveyt Emiri Şeyh Meşal el-Ahmed el-Cabir es-Sabah ve Veliaht Prensi Şeyh Sabah Halid el-Hamed es-Sabah, Pezeşkiyan’a tebrik telgrafı gönderdi. Umman haber ajansı ONA’ya göre, Umman Sultanı Heysem bin Tarık da Pezeşkiyan’a tebrik telgrafı gönderdi.

İran’da reformist Tebriz Milletvekili ve eski Sağlık Bakanı Mesud Pezeşkiyan, 14. dönem cumhurbaşkanı seçiminin ikinci turunda oyların yüzde 53,7’sini alarak ülkenin 9’uncu Cumhurbaşkanı oldu.