Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Melisa Uluarslan Manş Denizi’ni geçmeye hazırlanıyor

Çanakkale’li açık su yüzücüsü ve yüzme antrenörü Melisa Uluarslan, Fransa ile İngiltere arasındaki 36 kilometrelik Manş Denizi’ni yüzerek geçen Türk kadınlarının arasına katılmak için yoğun bir şekilde antrenman yapıyor.

Çanakkale'li açık su yüzücüsü

İstanbul ve Çanakkale Boğazları’nı yüzerek geçen, yurtiçi ve yurtdışındaki yarışmalara katılan 35 yaşındaki Uluarslan, daha önce Nesrin Olgun Arslan, Meryem Tangören, Bengisu Avcı, Aysu Türkoğlu ve Deniz Kayadelen’in başarıyla tamamladığı Manş Denizi parkurunda kulaç atacak.

27 Ağustos – 1 Eylül Arası Deneme

Melisa Uluarslan, hava koşullarının uygun olması halinde denemesini 27 Ağustos ila 1 Eylül tarihlerinde gerçekleştirmeyi planlıyor. Dardanel’in sponsorluğunda, Çanakkale Boğazı ve Gelibolu Yarımadası’ndaki Morto Koyu’nda antrenmanlarını sürdüren Uluarslan, ultra maraton yüzücüsü Bengisu Avcı’nın antrenörlüğünde çalışıyor. Küçük yaşlardan itibaren balıkçı babası ve turist rehberi dedesinin teşvikleriyle yüzmeye başlayan Uluarslan, ilk açık su deneyimini Çanakkale Boğazı’nda yaşamış.

Çanakkale’deki Zor Şartlar, Manş Denizi’ne Hazırlıyor

İngiltere’deki Channel Swimming Association tarafından organize edilen Manş Denizi Ultra Maratonu için hazırlıklarını Gelibolu Yarımadası’ndaki Morto Koyu’nda sürdüren Uluarslan, basına yaptığı açıklamada parkurun su sıcaklığının 15-16 derece olduğunu belirtti. Yaklaşık iki yıldır bu zorlu parkura hazırlandığını ifade eden Uluarslan, Çanakkale’deki deniz ve hava şartlarının Manş Denizi’ne benzediğini söyledi. Uluarslan, parkuru geçerken sadece antrenman mayosu giyebileceklerini, koruyucu giysi veya ekipman kullanamayacaklarını belirterek, “Sadece soğuktan korunmak için vazelin veya koruyucu kremler sürebiliyoruz. Onun dışında sadece bone ve gözlüğümüz var. Yüzüşümüz minimum 12 saat sürdüğü için soğuğun etkisi ilerleyen sürelerde daha fazla hissedilebilir oluyor.” dedi.

Yalnız Yüzülecek Bir Parkur

Uluarslan, ultra maratonda başka yüzücülerin de olacağını ancak geçişin her yüzücüye özel olduğunu, geçiş esnasında tek başına yüzüleceğini ve yanındaki teknede antrenörü ve ekibinin bulunacağını belirtti. İstanbul’da yaşadığını ancak deniz şartlarının elverişli olmaması nedeniyle Çanakkale’de antrenman yaptığını söyledi. Çalışmalarını Yenikordon, Morto Koyu, Güzelyalı ve Dardanos’ta sürdüren Uluarslan, kış aylarında soğuk deniz suyunda antrenmanlarına devam ettiğini, bu nedenle bilinçli olarak kilo aldığını ifade etti.

Manş Denizi’ni Geçmek 20 Yıllık Hayali

Turist rehberi olan dedesi Hüseyin Uluarslan’ın teşvikiyle 14 yaşında Çanakkale Boğazı’nı geçtiğini anlatan Uluarslan, “Dedemin turizm acentesine gelen Anzaklar’ın denizdeki antrenmanlarına katıldım. Bir turist, performansımın çok iyi olduğunu söyledi ve beni Manş Denizi’ne davet etti ancak o dönemde imkanlar elvermedi. Bu hayalim yıllarca aklımın bir köşesinde kaldı. 2018’de İstanbul Boğazı’nı geçtim, sonra antrenörümle tanıştım ve ‘Çalışırsam neden olmasın?’ dedik. 20 yıllık hayalimi gerçekleştirmeye karar verdik.” dedi.