Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

New York Borsası Yatay Seyirle Başladı

New York borsası, beklentilerin üzerinde gerçekleşen istihdam verileri sonrası haftanın son işlem gününe yatay bir seyirle başladı. ABD’de tarım dışı istihdamın artması ve işsizlik oranının yükselmesi, Fed’in faiz indirimine başlama olasılığını güçlendirdi.

New York borsası, beklentilerin

New York borsası, beklentilerin üzerinde gerçekleşen istihdam verileri sonrası haftanın son işlem gününe yatay seyirle başladı.

Açılışta Dow Jones endeksi, yatay seyirle 39.313,40 puan oldu.

S&P 500 endeksi yüzde 0,02 artışla 5.537,91 puana, Nasdaq endeksi yüzde 0,07 kazançla 18.200,60 puana yükseldi.

ABD’de 4 Temmuz Bağımsızlık Günü tatili nedeniyle dün kapalı olan piyasalarda, haftanın son işlem gününün açılışında yatay seyir devam etti.

Ülkede tarım dışı istihdam, haziranda 206 bin kişi artarak beklentilerin üzerinde gerçekleşti. İşsizlik oranı da 0,1 puan artışla yüzde 4,1’e çıktı ve Kasım 2021’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

ABD Merkez Bankasının ( Fed ) dikkatle izlediği ortalama saatlik kazanç ise beklentiler dahilinde yüzde 0,3 artarak 35 dolara yükseldi.

Analistler, haziranda istihdam beklentilerin üzerinde artmasına rağmen, nisan ve mayıs ayı verilerindeki aşağı yönlü revizyonların ABD iş gücü piyasasının yumuşadığına dair ek kanıt sağladığını ifade etti.

Ücret artış hızının yavaşladığına ve işsizlik oranındaki artışa işaret eden analistler, Fed’in eylül ayında faiz indirimine başlayabileceğine yönelik beklentilerin güçlendiğini kaydetti.

Verilerin açıklanmasının ardından ABD’nin 10 yıl vadeli hazine tahvili faizi 4 baz puan azalışla yüzde 4,29’a indi.

Para piyasasındaki fiyatlamalarda, Fed’in eylül ayında faiz indirimine gitme olasılığı yüzde 70 oldu.