Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Samuray Arıları Kahverengi Kokarca ile Mücadelede Etkin Rol Oynuyor

Ordu’da kahverengi kokarcayla mücadele kapsamında doğaya salınan samuray arılarının, zararlıya karşı etkili olduğu bildirildi.

Ordu'da kahverengi kokarcayla mücadele

 

İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, kahverengi kokarcayla mücadele kapsamında Ordu’da doğaya 22 bin samuray arısının salındığını hatırlattı. Yılmaz, geçen ay salınan samuray arılarının çalışmaya devam ettiğini belirterek, “Samuray arılarının bu süreçte kahverengi kokarca yumurtalarını parazitlediğine (samuray arıların kokarca yumurtalarının üzerine kendi yumurtalarını bırakması) şahitlik ettik. Ekiplerimiz arıların bırakıldığı noktaları sürekli kontrol ediyor. Kokarca ile mücadelede bu samuray arıları bizlere önemli avantaj sağlıyor.” dedi.

Yılmaz, samuray arılarının doğaya bırakılmaya devam edeceğini ifade ederek, “Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü ile Fındık Araştırma Enstitüsü samuray arıların üretimine aralıksız devam ediyor. Ürettikleri bu samuray arılarını zamanı geldiğinde doğaya bırakmak suretiyle biyolojik mücadeleye devam edeceğiz.” diye konuştu.

Fındık üreticilerine kendi tedbirlerine devam etmeleri çağrısında da bulunan Yılmaz, şu ifadeleri kullandı:

“Samuray arısı var, nasılsa çalışıyor diye üreticimiz asla kendi mücadelesini bırakmamalı. Üreticilerimiz mutlaka bahçelerini kontrol edip gerektiğinde kimyasal mücadele yapmalıdır. Üreticilerimiz kokarca yumurtalarını ve nimflerini gördükleri bahçelerinde ilaçlama çalışmasını sürdürsün. Bu dönem kokarca ile mücadelenin tam zamanı.”