Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Stoltenberg: Rusya’nın Ukrayna’ya Karşı Kazanmasına İzin Veremeyiz

ABD’nin başkenti Washington’da NATO’nun 75. yılı anma etkinliği düzenlendi. Toplantıda konuşma yapan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg “Rusya’nın Ukrayna’ya karşı kazanmasına izin veremeyiz” açıklamasında bulundu. Stoltenberg’in ardından söz alan ABD Başkanı Joe Biden ise Ukrayna’ya ek hava savunma desteği sözü verdi.

ABD'nin başkenti Washington'da NATO'nun

NATO ülkeleri, 75. yıl anma etkinliğinde Amerika Birleşik Devletleri’nin başkenti Washington’da bir araya geldi.

Stoltenberg, Kuzey Atlantik Anlaşması”na büyük saygı duyduğunu belirterek, anlaşma sayesinde barışın korunduğunu vurguladı.

NATO’nun tarihin en başarılı ittifakı olduğunu belirten Stoltenberg, Ukrayna Savaşı’na da değindi. Stoltenberg, “Rusya’nın Ukrayna’ya karşı kazanmasına izin veremeyiz” dedi.Stoltenberg,aksi takdirde bunun diğer otoriter rejimleri de cesaretlendireceğini savundu.

Stoltenberg’in ardından Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden konuştu. Ukrayna’ya hava savunma desteği sözü veren Biden, “Ukrayna’nın hava savunması için tarihi bir bağış yapacağımızı duyurmak istiyorum. ABD, Almanya, Hollanda, Romanya ve İtalya, Ukrayna’ya ilave 5 stratejik hava savunma sistemi için teçhizat sağlayacak. Gelecek aylarda ise ABD ve ortakları, Ukrayna’ya onlarca ilave taktik hava savunma sistemi sağlayacak.” dedi.

Biden, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna ile durmayacağını da belirtti. Biden, “Ancak şunu bilin ki, Ukrayna bizim kolektif desteğimizle Rusya’yı durduracaktır” açıklamasını yaptı. Amerikan Başkanı NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’e “Başkanlık Özgürlük Madalyası” takdim etti. NATO’nun 75. yılı anma etkinliğine Cumhurbaşkanı Erdoğan da katıldı.