Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Üniversiteye Giriş Sınavında Öğrenciler Ter Döktü

Türkiye ile Kırgızistan’ın ortaklaşa kurduğu Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesinde (KTMÜ) öğrenim görmek isteyen öğrenci adayları için giriş sınavı gerçekleştirildi.

Türkiye ile Kırgızistan'ın ortaklaşa

Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversite Kampüsü’nde 12 binada düzenlenen genel ve yabancı dil sınavlarına öğrenci adayları kimliklerini ibraz ederek katıldılar. Üniversiteye başvurabilmek için, ülkedeki yüksek öğretim kurumlarına başvurma hakkı tanıyan ve her yıl mayıs ayında yapılan Ulusal Genel Bilgi Ölçme Testinden en az 110 puan almış olmak gerekiyor.

Üniversite Rektörü Prof. Dr. Alparslan Ceylan ve Rektör Vekili Prof. Dr. Almabek İbrayev, sınav salonlarını gezerek öğrencilere başarılar diledi. Rektör Ceylan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, üniversiteye her yıl olduğu gibi Kırgızistan, Türkiye, Türk dünyası ve akraba topluluklarından öğrenciler kabul edeceklerini belirtti. Türkiye’de Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda başarılı olan öğrencilerin de Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesini tercih edebileceğini hatırlattı.

Manas Üniversitesinin ücretsiz eğitim sunduğuna dikkat çeken Ceylan, üniversiteden mezun olan öğrencilerin iş problemi yaşamadıklarını ve şu anda dünyanın 46 ülkesinde mezunlarının çalıştığını ifade etti. Ceylan, “Bizim amacımız, iki ülkenin kardeşlik duygusuyla kurduğu Manas Üniversitesinde en zeki ve en başarılı öğrencilerin okumasıdır. Hem manevi hem de milli değerlere sahip gençleri mezun etmektir. Burada hem eğitim veriyoruz hem de terbiyeli gençler yetişmeleri için gayret ediyoruz ve dünyanın bilimine katkı sağlıyoruz.” diye konuştu.

Rektör Vekili Prof. Dr. Almabek İbrayev ise, öğrenci adaylarının Türkçe ve İngilizce dil öğrenimine, ekonomi ve yazılım bölümlerine yoğun ilgi gösterdiğini belirterek, “Manas Üniversitesinin giriş sınavını iyi eğitim almış ve sınava hazır öğrenci adayları kazanacak.” ifadesini kullandı.

Bu yıl 1200 öğrencinin alınacağı KTMÜ’ye öğrenim görmek için 11 bin 65 öğrenci adayının başvurduğu öğrenildi.